مطالبی درباره آداب ارائه و دریافت کارت ویزیت

  - محترمانه ترین شیوه این است که کارت ویزیت خود را با دو دست به طرف مقابل همراه با جملات “بفرمایید، خواهش می‌کنم و …” ارائه نمائید.

  - هیچ‌وقت کارت شکسته‌شده، مچاله‌شده یا چروک را که رنگ و روی آن رفته است به کسی ندهید؛ چون این مسئله می‌تواند بر برندینگ شخصی یا تجاریتان تأثیر منفی بگذارد.

  نکته : اگر طرف مقابل شما ایرانی است آن طرف کارت ویزیت که فارسی درج شده است مقابل صورت باشد و اگر ایرانی نیست طرف پشت کارت که با حروف لاتین درج شده است باید مقابل صورت قرار گیرد که خواندنش راحت باشد .

  - به هنگام جستجوی کارت در جیب‌تان همه محتوای داخل جیب را نمایان نکنید.

  - از کیف های مخصوص کارت ویزیت برای حمل کارت ویزیت استفاده کنید.

  - افرادی که چند کارت ویزیت را با هم ارائه می دهند در واقع، افرادی هستند که معتقدند کارت شان چندان ارزش زیادی ندارد

  - اگر کارت ویزیت شما کیفیت خوبی نداشته نباشد، میتواند این تصور را در ذهن مخاطبتان ایجاد کند که شما یا کسب وکار شما، دانش یا خدمات بی کیفیتی ارائه خواهید داد.

  - همچنین کارتهای ویزیتی که این وضعیت را دارند خیلی زودتر از کارت ویزیتهای دیگر دور انداخته شده و به دست فراموشی سپرده میشوند.

  - در صورتی که از کسی کارت دریافت کرده اید ابتدا نام، سمت و اسم شرکت روی آن را بخوانید.

  - بهتر است مشخصات او را بلند بخوانید تا اگر اشتباه تلفظ کردید همان ابتدا تلفظ صحیح را یاد بگیری و درست تلفظ کنید تا ارتباط موثرتری را داشته باشید وقتی کارت ویزیت دریافت می کنید نظری راجع به آن ابراز کنید.

  - برای گرفتن کارت ویزیت حمله نکنید. منتظر بمانید تا طرف مقابل کارت ویزیت خود را به شما بدهد. اگر کارت ویزیت را نداد، خودتان از او درخواست کنید

  - در صورت استفاده نادرست از کارت ویزیت مخاطب باعث صدمه دیدن به ارتباط کوتاه مدت و چه بسا بلند مدت میگردد.

  - در قرار و ملاقات کاری رسمی و هنگام تبادل کارت ویزیت بهتر است این کارت فقط به افرادی داده شود که ارتباط کلامی با آنها برقرار شده است.

  - از چرخیدن در مجالس کاری و مهمانیها و… و دادن کارت ویزیت به صورت تراکت تبلیغاتی شدیدا خودداری شود. چنین کاری این حس را به مخاطب میدهد که کارت شما ارزش زیادی ندارد.

  - کارت ویزیت خود را به روز نگه دارید. وقتی هریک از اطلاعات روی کارت ویزیت تغییر میکند، بهتر است هرچه زودترنسبت به چاپ مجدد کارت ویزیت اقدام کنید.

  * جالب است بدانید در ابتدای امر شیوه استفاده کارت ویزیت ویژه شاهزادگان و اشراف زادگان بود که هر زمان برای دیدار اشخاص مهم دیگر مبادرت می ورزیدند، ابتدا برای شخص ملاقات شونده ارسال میکردند تا خود را معرفی کنند و به این شکل قرار ملاقات رسمی را با او بگذارند.

  کارت ویزیت و نحوه استفاده از آن

  1 - کارت ویزیت صرف نظر از اندازه و طرح در ابتدا سند تشخیص و شناسایی برند شماست .

  2 - طرح کارت شما باید مثل نام تجاری منحصر به فرد باشد، نه انتخاب قالب هایی که هزاران شرکت از آن استفاده می کنند .

  3 - شما با ارائه کارت ویزیت یک جعبه ابزار بازاریابی را به مخاطب خود داده اید. که اطلاعات درج‌شده در کارت ویزیت معمولاً شامل نام و نام خانوادگی، شماره تماس، ایمیل شخصی یا سازمانی، نام کسب‌و‌کار، لوگوی کسب ‌و‌کار و آدرس سایت شخصی یا کسب ‌و‌کار است.

  4 - بهتر است کارت ویزیت، ساده و مختصر و مفید باشد، به‌طوری ‌که مخاطب بتواند با اولین نگاه و حدوداً زیر ۱۰، ۱۵ ثانیه تمام اطلاعات لازم را با چشم‌هایش اسکن کند و ببیند .

  5 - یادتان نرود که هرچه اطلاعات درج‌شده در کارت ویزیت ساده‌تر ، مختصرتر و مفیدتر باشد، شانس اینکه بهتر در ذهن مخاطب حک بشود بیشتر خواهد بود.

  6 - ارائه کارت ویزیت خود یک ارتباط غیر مستقیم جهت بازاریابی است که میتواند کلیدی ترین عنصر برای رشد بیشتر برند شما باشد . بسیاری مواقع داشتن کارت ویزیت نشانۀ شخصیت حرفه ای و اجتماعی بودن شما محسوب میشود

  زینک ها

  زینک ورقی فلزی، پلاستیکی یا کاغذی با ابعاد مشخص است که در لیتوگرافی طرح مورد نظر برای چاپ را روی آن کپی می‌کنند و در چاپ افست از آن استفاده می‌شود. زینک نام مصطلحی در صنعت چاپ در ایران برای معادل Printing Plate یا به طور خلاصه Plate از زبان انگلیسی است. در انگلیسی زینک (به انگلیسی:Zinc) به معنای فلز «روی» است.

  انواع زینک‌ها (پلیت)

  پلیت‌ های دیازو و پلیت ‌های فتوپلیمر

  این دو نوع پلیت با لایه‌ای از ترکیبات مواد آلی پوشش داده می‌شوند و عموماً برای تیراژهای چاپی بالا بکار گرفته می‌شوند.

  پلیت‌های هالید نقره

  که بنا به نوع پوشش و مورد مصرف به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  الف) پلیت هالید نقره معمولی که با لایهٔ حساس به نور، مشابه فیلم‌های عکاسی پوشش داده می‌شود.

  ب) پلیت هالید نقره با پایهٔ فیلم (پلیت پلی‌استری) که عموماً در چاپ تک رنگ کاربرد دارد.

  ج) پلیت هالید نقره با پایهٔ فلزی که فقط برای سیستم‌های خروجی مستقیم پلیت (ctp) کاربرد دارد.

  پلیت‌های دو فلزی

  که دارای یک لایهٔ پلیمری از قبل حساس شده هستند. دو نوع شناخته شده تر آن عبارتند از:

  الف) پلیت‌های با روکشی مسی بر روی فولاد ضد زنگ یا آلومنیوم

  ب) پلیت با روکش کرم روی مس

  پلیت‌های الکترواستاتیکی

  پلیت‌های الکترواستاتیکی نیز بر دو نوع هستند:

  الف) پلیت با ترکیبات معدنی و غیر آلی نور رسانا

  ب) پلیت‌های با ترکیبات مواد آلی نور رسانا

  پلیت‌های افست خشک (بدون آب)

  که فقط در ماشین چاپ افست خشک (بدون آب) استفاده می‌شوند. استفاده از این نوع پلیت‌ها نیاز به مرکب ویژه دارد.

  پلیت‌های زدودنی

  که به صورت دیجیتالی حساس می‌شوند (نیازی به طی مراحل شیمیایی ندارد) و در دو نوع پایهٔ فلزی و پلی استر ی عرضه می‌شوند.

  پلیت‌های حساس به حرارت

  مراحل حساس نمودن و ظاهر کردن این پلیت‌ها کاملاً شبیه به تهیه فیلم لیتوگرافی با دستگاه ایمیج ستر می‌باشد.

  تصویر فوق دستگاه مگنوس 800 کداک فول اتوماتیک مجتمع چاپ نقش الماس میباشد. این دستگاه قابلیت پرینت 40 عدد پلیت در ساعت را داراست.

  منابع : ویکی پدیا و ماهانه صنعت چاپ

  لمینیت ها

  لمینیت کردن یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌های محافظت از کار چاپی است. در سیستم لمینیت با چسبیدن لایه‌ بسیار نازک و شفاف پلاستیکی بر یک یا دو طرف یک کار چاپی، از آن در برابر رطوبت و سایر آسیب‌های محیطی، محافظت شده و محصول چاپ شده‌‌ی نهایی در برابر آب و پارگی مقاوم می‌شود؛ به علاوه لمینیت، شدت رنگ‌ها و کنتراست رنگی در تصاویر چاپ شده را بهبود می‌بخشد. تصاویر چاپ شده با رنگ‌های درخشان، بیانگر کیفیت بالاتری هستند. لمینیت مانع از چین و چروکیدگی، لک‌شدن، آفتاب خوردگی، سیاه شدگی، پریدگی رنگ و یا چربی، اثر انگشت و سایر آسیب‌های موجود در محیط، بر کار چاپ شده می‌شود. سه نوع از دستگاه‌های لمینیت (Laminators) که اغلب در چاپ دیجیتال به کار می‌روند عبارتند از:

  لمینیتور کیسه‌ای یا کتابچه‌ای (Pouch Laminators)

  لمینیت کیسه‌ای یا کتابچه‌ای شامل دو قطعه فیلم پلاستیکی از پیش بریده شده است. یک لایه چسب حرارتی نیز روی یکی از این فیلم‌ها را می‌پوشاند. برای این‌که این دو قطعه فیلم پلاستیکی حالت کیسه پیدا کنند، از لبه‌های دو فیلم از یک طرف به هم چسبانده و درزبندی (seal) می‌شوند. پس از این کار دو قطعه فیلم حالت یک کتابچه را به خود می‌گیرند که می‌توان کار چاپی را درون آن قرار داد. ابعاد فیلم‌ها باید بزرگ‌تر از کار چاپی باشد به گونه‌ای که به راحتی کار چاپی را پوشانده و لبه‌های آنها به یکدیگر چسبانده شود. لمینیت کیسه‌ای را می‌توان با یک قطعه فیلم نیز انجام داد. در این حالت یک قطعه فیلم پلاستیکی را از وسط، خط (Creasing) می‌زنند و سپس آن را تا می‌کنند و بعد کار چاپی را درون آن قرار می‌دهند. به این نوع لمینیت، لمینیت کیسه‌ای پروانه‌ای (Butterfly) می‌گویند، زیرا پس از خط اندازی روی فیلم و تا کردن آن، شکلی شبیه به بال‌های پروانه پیدا می‌کند.پس از قرار دادن کار چاپی بین دو قطعه فیلم کیسه‌ای حاوی سطح چاپ شده، فیلم، لمینیت و چسب از میان نوردهای گرم تحت فشار عبور می‌کند تا کلیه لایه‌های چسبناک به‌طور کامل به یکدیگر جوش بخورند.

  لمینیتورهای رول حرارتی (Heated Roll Laminators)

  این نوع لمینیتورها از یک یا دو رول بزرگ فیلم استفاده می‌کنند. یک روی این فیلم دارای چسبی است که هنگامی که در معرض حرارت قرار می‌گیرد، فعال می‌شود. این چسب هنگامی که کار چاپی از درون لمینیتور عبور می‌کند روی کار می‌چسبد.در هنگامی که کار با استفاده از فرایند دیجیتال چاپ شده باشد، میزان چسبندگی فیلم لمینیت به لایه مرکب به نوع، جنس مدیا و همچنین نیروی چسبندگی بین لایه حرارتی و لایه مرکب بستگی دارد. رول‌های فیلم لمینیت شباهت زیادی به فیلم‌های ساران (saran wrap) دارند.یکی از رول‌ها بالای ماشین نصب شده و رول بعدی همزمان در زیر ماشین نصب می‌شود. رول بالایی روی کار را لمینیت کرده و همزمان رول پایینی پشت کار را لمینیت می‌کند. به این فرآیند کپسوله کردن (Encapsalation) یا محصور کردن کار چاپی بین دو لایه فیلم می‌گویند.البته کار را می‌توان به صورت یک رو نیز لمینیت کرد. در بسیاری موارد به‌طور معمول نیازی به لمینیت کردن پشت کار وجود ندارد. نوع هیبرید دستگاه‌های لمینیت می‌تواند با استفاده از مواد حرارتی روی کار را لمینیت کند.

  این ماشین‌ها قادر نیستند کار را به صورت پشت و رو لمینیت کنند. پس از اتمام لمینیت کار چاپ شده، به‌طور معمول به یک تیغه تیز جهت جدا کردن کار لمینیت شده از ماشین نیاز است. تعداد سیلندرها در لمینیتورهای مختلف متفاوت است. فیلم لمینیت به محض وارد شدن به ماشین لمینیتور از میان سیلندرها عبور می‌کند؛ سیلندرهایی که حرارت را به طور یکسان در همه جای فیلم پخش کرده و سبب جوش خوردن لایه‌های فیلم به کار چاپی در طول این روند می‌شوند.

  لمینیتورهای رول سرد (Cold Roll Laminators)

  لمینیتورهای رول سرد و لمینیتورهای کیسه‌ای سرد از حرارت جهت لمینیت کردن کار استفاده نمی‌کنند. روی فیلم در این گونه لمینیت‌ها نسبت به فشار حساس(pressure-sensitive) است، بدین معنی که فیلم دارای سطحی چسبناک است که در تماس با سطح کار چاپ شده به آن چسبیده و جوش می‌خورد. این روش برای لمینیت کردن محصولات چاپی که حرارت به آن‌ها آسیب می‌رساند بسیار مناسب است؛ به طور مثال می‌توان از مرکب‌های پایه مومی(wax-based inks) که در اثر گرما ذوب می‌شوند یا محصولات چاپی حساس به حرارت (temperature-sensitive)که برای آنها از چسب حساس به فشار (pressure-sensitive) استفاده می‌شود، مانند وینیل یا سایر پلاستیک‌های زود ذوب نام برد.

  عکس فوق دستگاه لمینیتور تمام اتوماتیک اتو باند( Autobond) مجتمع چاپ نقش الماس میباشد که به سفارش مدیران مجموعه توسط شرکت اتو باند انگلستان ساخته و به ایران ارسال شده.

  abeddesign.blogfa.com

  موقعیت‎ شغلی رشته چاپ:

  توانایی‎های لازم :

  در تمام كشورهای دنیا، دپارتمان‌های چاپ در دانشكده‌های هنری قرار دارد؛ زیرا آنچه دانشجویان در رشته چاپ می‌آموزند،‌ ساخت ماشین‌آلات چاپ نیست كه در دانشكده‌های فنی آموزش داده ‌شود.

  كارشناس چاپ می‌آموزد كه چگونه فرآیند تولید یك كار چاپی از مرحله قبل از چاپ؛ یعنی مرحله‌ای كه طرح مشخص می‌شود تا مرحله پایان چاپ و هنگامی كه كار برای توزیع آماده می‌شود، بخوبی انجام گیرد؛ كاری كه نیاز به آشنایی با طراحی و گرافیك دارد؛ یعنی مدیر یك چاپخانه هنگامی كه یك طرح به او ارائه می‌شود، باید بتواند طرح را درك كرده و با آن ارتباط برقرار كند.

  به عبارت دیگر، فارغ‌التحصیل این رشته باید با فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌های هنری زبان مشترك داشته باشد. اما این به معنای آن نیست كه چاپ یك رشته ‌هنری است. چاپ مجموعه‌ای از هنر و صنعت است و دانشجویان هر پنج گروه آزمایشی در صورت علاقه‌مندی به فرآیند چاپ و داشتن یك پایه هنری می‌توانند در این رشته موفق شوند.

  موقعیت شغلی رشته چاپ در ایران :

  فارغ‌التحصیل این رشته در مرحله پس از چاپ نیز به مجموعه فعالیت‌های متنوع این مرحله از جمله ورنی زنی، سلفون كشی، دایكات،‌ برش، قالب‌سازی، طلاكوبی و مواد مصرفی آنها مدیریت و نظارت دارد.

  فارغ‌التحصیلان رشته چاپ‌ با شناخت خصوصیات هر یك از سیستم‌های چاپی و تقدم و تأخر عملكرد هر یك از آنها،‌ تأثیر بسزایی در كیفیت محصولات چاپی و در نهایت در پیشبرد توسعه اجتماعی خواهند داشت؛ زیرا صنف چاپ به عنوان صنعت میان رشته‌ای، به نحوی با همه فرآوری‌‌های صنعتی و محصولات كشاورزی و نیز بازاریابی داخلی و خارجی و همچنین تمام جنبه‌های توسعه اجتماعی سر و كار دارد و در واقع یكی از پایه‌های مهم موفقیت در رشته‌های یاد شده و جنبه‌های مختلف حیات جامعه است.

  به عبارت دیگر، فارغ‌التحصیلان چاپ می‌توانند در عرصه‌های مختلف صنعتی و فرهنگی حضور فعالی داشته باشند. برای مثال در سال تحصیلی 84- 83 تعداد 797 عنوان كتاب درسی با شمارگان بیش از 167 میلیون جلد چاپ شد و در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفت. بدون شك فرآیند چاپ این كتاب‌ها كه اكثراً تمام رنگی بوده و هر ساله تا حدودی نیز تغییر می‌كنند، بسیار پیچیده و تخصصی است و نیاز به مدیران تولید و كارشناسان متخصص چاپ بسیار ماهر و با تجربه دارد.

  چون فرآیند چاپ باید به گونه‌ای انجام گیرد كه در كوتاهترین زمان و با كمترین هزینه، كتاب‌ها بدون غلط، با كیفیت بالا و یكسان و در تیراژ میلیونی چاپ شود.همچنین می‌توان به چاپ روزنامه‌ها و نشریات كثیرالانتشار اشاره كرد كه یك كار صنعتی است. ناظران چاپ این گونه رسانه‌ها و همچنین مدیران چاپخانه‌ها باید متخصص رشته چاپ باشند تا چاپخانه‌ها بهترین بازدهی را داشته باشند. نیازی كه در حال حاضر نیزكاملاً احساس می‌شود.

  www.parsnaz.com

  طراحی لوگو

  لوگو، چهره و منظر هر برند است، بنابراین طرح آن از اهمیت زیادی برخودار می باشد. اگر یک لوگو به خوبی و درست طراحی شود دارای ظاهری قدرتمند و با ارزش برای نام تجاری یا برند شما خواهد بود.

  طراحی یک نمایه ی بصری موثر از یک برند به خلاقیت و تلاش بیشتری نسبت به طراحی سایر طراحی های گرافیکی دارد. مثل هر کاری که نیاز به مهارت های خاص خود دارد، طراحی لوگو نیز نیازمند تمرین و تجربه فراوان دارد تا بتوان یک لوگوی موفق خلق نمود. داشتن دانش کافی یکی از گزینه هایی است که هر طراح لوگوی قوی و حرفه ای باید واجد آن باشد.

  1. کارهای مقدماتی جزو ضروریات است

  طرح های اولیه که به صورت دستی روی کاغذ نقاشی می شود اولین و مهمترین مرحله در طراحی یک لوگوی تاثیرگذار است. این طرح‌‌ها می تواند شامل نقاشی های ساده ای باشد که با خودکار یا مداد روی کاغذ نقاشی می شود و یا در برنامه های طراحی وکتور مثل ایلاستریتور (Illastrator) رسم می شود.

  کار خود را با کشیدن 20 الی 30 طرح اولیه یا ایده آغاز کنید و سپس از بین آنها و یا با ترکیب چند ایده به ایده اصلی دست پیدا کنید. در صورتی که هیچ یک از این طرح ها به شما کمک نکرد طرح های دیگری رسم کنید.

  یک طراح حرفه ای در مقایسه با دیگر بخش های طراحی، زمان بیشتری صرف این مرحله از کار می کند.

  2. تعادل

  تعادل در طراحی لوگو امر بسیار مهمی است، چون ذهن ما به طور طبیعی در صورتی طرحی را دلپسند و جذاب ارزیابی می کند که آن طرح متقارن و دارای تعادل باشد.

  با حفظ تعادل میان طرح های گرافیکی، رنگ ها و سایز عناصر در هر طرف طرح، یک لوگوی متعادل طراحی کنید. هر چند گهگاه می توان قانون تعادل را شکست، اما به یاد داشته باشید که لوگوی شما را انبوهی از مردم دیده خواهد شد نه فقط توسط کسانی که این لوگو برای آنها خوشایند است و آن را به عنوان یک اثر هنری بی نظیر تلقی می کنند، بنابراین طراحی یک لوگوی متعادل یکی از اصول مهم طراحی لوگو است.

  3. سایز

  وقتی وارد مبحث طراحی لوگو می شویم، سایز اهمیت ویژه ای پیدا می کند. یک لوگو باید در هر سایز و اندازه ای زیبا و خوانا باشد. یک لوگو در صورتی تاثیرگذار خواهد بود که هنگامی که که سایز آن بیش از اندازه کوچک شود، مثلا برای استفاده روی پاکت نامه یا سربرگ، باز هم کیفیت، خوانا بودن و زیبایی خود را حفظ کند. همچنین هنگامی که در قالب های بزرگتر مثل پوستر و بیل بورد، و قالب های الکترونیکی مثل تلویزیون و وب مورد استفاده قرار می گیرد نیز از همان شکل و شمایل و کیفیت اولیه برخوردار باشد. از آنجا که خواندن لوگو در مقیاس های کوچک معمولا سخت تر است، بنابراین سعی کنید ابتدا لوگو را روی سربرگ و یا پاکت نامه چاپ کنید تا ببینید هنوز قابل خواندن هست یا نه.

  شما می توانید لوگوی خود را در مقیاس های بزرگتر نیز آزمایش کنید.

  4. استفاده هوشمندانه از رنگ

  تئوری رنگ بسیاری پیچیده است، اما طراحانی که اصول آن را درک کرده اند قادر به استفاده از مزایای آن در طراحی های خود هستند.

  اصولی که باید آنها را به یاد بسپارید عبارتند از:

  -از رنگ هایی استفاده کنید که در چرخه رنگ به هم نزدیک هستند. مثلا برای یک پالت گرم از رنگ های قرمز، نارنجی و درجات مختلف رنگ زرد استفاده کنید.

  - از رنگ های خیلی روشن استفاده نکنید چون این رنگ ها به سختی دیده می شوند.

  - لوگو باید در رنگ های سیاه، سفید و خاکستری و همچنین در دو رنگ نیز زیبا و جذاب به نظر برسد.

  - گاهی شکستن قوانین مانعی ندارد، فقط مطمئن شوید برای این کار دلیل قانع کننده ای دارید.

  دانستن اینکه رنگ ها چگونه باعث برانگیخته شدن احساسات و حالات مختلف می شوند نیز اهمیت زیادی دارد. برای مثال، رنگ قرمز می تواند حس عصبانیت، عشق، هیجان و استحکام و توانایی را القا کند. این نکته را به یاد داشته باشید که شما می توانید انواع رنگ ها را با هم ترکیب کنید و رنگی را به دست آورید که حس اصلی که برند باید به بیننده منتقل کند را در طرح ایجاد کنید.

  استفاده از رنگ های خاص و تک یکی دیگر از ایده های موثر است. برخی از برندها فقط با رنگ خاص و منحصر به خود قابل تشخیص و شناسایی هستند. مثلا وقتی به John Deere فکر می کنید، در واقع به John Deere سبز رنگ فکر می کند، و این مجموعه این برند را از رقبای خود متمایز می کند.

  5. سبک طراحی باید مناسب کمپانی باشد

  شما می توانید از سبک های طراحی مختلف برای طراحی لوگو استفاده کنید و برای پیدا کردن سبک مناسب باید اطلاعاتی در مورد مشتری و برند داشته باشید.

  در حال حاضر گرایش طراحان لوگو به سمت سبک Web 2.0 یعنی لوگوهایی با نمای سه بعدی است که دارای گرافیک های برجسته، گرادیانت و سایه هستند.

  این سبکبرای یک وب سایت Web 2.0 و یا یک کمپانی تکنولوژیکی مناسب است، اما ممکن است برای سایر برندها تا این اندازه تاثرگذار نباشد.

  قبل از شروع کار، در مورد مشتری خود و مخاطبان او تحقیق کنید. این به شما کمک می کند از همان ابتدا بهترین سبک طراحی را تشخیص دهید و از دوباره کاری های متعدد جلوگیری کنید.

  6. تایپوگرافی یک عامل مهم

  انتخاب فونت و سایز مناسب برای آن سخت تر از چیزی است که فکر می کنید. اگر طرح لوگوی شما شامل متن باشد که این متن جزئی از لوگو یا تگ لاین باشد، به زمان زیادی برای مرتب سازی و دسته بندی انواع مختلف فونت و آزمایش آنها در طرح، قبل از گرفتن تصمیم نهایی نیاز خواهد داشت.

  سه نکته را هنگام انتخاب فونت برای لوگو مد نظر داشته باشید:

  - از به کار بردن فونت هایی که رواج زیادی دارند، مثل فونت Comic Sans، اجتناب کنید، چون باعث می شود طرح غیر حرفه ای و آماتور به نظر برسد.

  - مطمئن شوید هنگامی که سایز فونت کوچک می شود هنوز خوانا است، خصوصا در مورد فونت های script.

  - یک فونت کافی است، از به کار بردن دو فونت مختلف در یک طرح اجتناب کنید.

  سعی کنید برای طرح خود از یک فونت سفارشی استفاده کنید. هر چه فونت اصیل تر باشد طرح را خاص تر می کند. از نمونه های موفق از لوگوهایی که در آنها از فونت سفارشی استفاده شده است ! Yahoo و Twitter و Coca Cola را می توان نام برد.

  7. هدف به رسمیت شناختن است

  نکته اصلی در طراحی یک لوگو به رسمیت شناختن و شناساندن یک برند است. خوب شما چگونه این هدف را برآورده می کنید؟

  این موضوع مورد به مورد متفاوت است، اما هدف از طراحی یک لوگو این است که متوسط افراد یک جامعه آن برند را به یاد بسپارند.

  از این نمونه لوگو می توان لوگوی Coca-Cola, Pepsi, McDonald's و Nike را نام برد. با یک نگاه اجمالی به این لوگوها می توانید آنها را بلافاصله تشخیص دهید.

  کلید طراحی یک لوگوی محبوب و رسمی که به سرعت شناخته شود، ترکیب همه عناصری است که در این مقاله از آنها صحبت شد، یعنی سایز، سبک، رنگ، تایپوگرافی و اصالت.

  نادیده گرفتن هر یک از این موارد در طول فرایند طراحی کیفیت طرح نهایی را دچار خدشه می کند. پس هم اکنون طرح خود را بررسی کنید و ببینید مطابق این معیارها هست.

  یک آزمایش سریع مشخص می کند آیا لوگوی شما به اندازه لازم و کافی قابلیت شناخته شدن هست یا نه. برای این کار لوگو را جلوی یک آینه قرار دهید و ببینید لوگو در این حالت همه قابل تشخیص هست.

  به یاد داشته باشید که لوگوها در دنیای واقعی در معرض دید مخاطب قرار دارند، مثلا روی اتوبوس و بیل بورد.

  بنابراین شما باید قبل از ارائه لوگو به مشتری آن را از زوایای مختلف در معرض دید قرار دهید تا ببینید به راحتی قابل تشخیص هست.

  8. از متفاوت بودن نهراسید

  برای برنده شدن در یک رقابت، باید به خود به عنوان یک طراح که دارای یک سبک خاص و منحصر به فرد است اطمینان و اعتماد داشته باشید. به جای کپی و تقلید از یک سبک یک طرح دیگر، ابداع گر بوده و در بین انبوهی از طراحان برجسته باشید.

  از کار روی برنامه و نرم افزاری که برای طراحی استفاده می کنید لذت ببرید، طرح خود را دائما تغییر دهید تا زمانی که احساس کنید به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده اید.

  9. ساده طراحی کنید

  هر چه لوگو ساده تر باشد راحت تر قابل تشخیص است. برای مثال، لوگوی Nike یکی از ساده ترین لوگوهای دنیا است که در عین حال به راحتی قابل تشخیص و شناسایی است.

  قانون ساده طراحی کردن را از هم اکنون در برنامه کاری خود قرار دهید. اغلب با یک طرح پیچیده روبرو می شوید اما در نهایت به یک طرح ساده دست پیدا می کنید.

  10. از افکت ها استفاده کنید

  Adobe Illustrator, Freehand, Photoshop و سایر برنامه های گرافیکی دارای ابزارهای قدرتمند و فیلترهای متعددی هستند که شما می توانید از آنها در طراحی لوگوی خود استفاده کنید، اما فراموش نکنید در این کار زیاده روی نکنید.

  11. توسعه یک طرح "خط مونتاژ"

  برای تولید پی در پی لوگوهای با کیفیت، باید فرایند طراحی یا "خط مونتاژ" خود را بهبود و گسترش دهید. این فرایند شامل مراحل زیر است:

  - تحقیق و جستجو

  - بارش مغزی و تولید ایده

  - کشیدن طرح های اولیه

  - بهبود و ارتقای طرح های وکتور

  - ارسال طرح برای مشتری

  - حذف یا اضافه کردن آنچه مشتری می خواهد

  - نهایی سازی و تکمیل طرح و ارسال مجدد آن برای مشتری

  هر چند ممکن است بخواهید دستورالعمل را کمی تغییر دهید، اما اید این مراحل را در طراحی هر لوگو دنبال کنید.

  این به شما کمک می کند کارتان ساده ترشده، کار هدفمند و سازماندهی شده بماند، تمرکز روی قسمت هایی که لازم است از بین نرود و بهترین کیفیت و منسجم ترین نتایج را به دست آورید.

  12. استفاده از طرح های دیگر برای الهام گرفتن

  قانون آخر برای طراحی یک لوگوی تاثیرگذار بسیار ساده است. از طرح های دیگر طراحان کپی برداری نکنید! این در حالی است که الهام گرفتن از آثار طراحان دیگر توصیه می شود.

  شما می توانید از گالری های آنلاینی که وجود دارد برای کسب ایده های جدید برای طراحی استفاده کنید. استفاده از این وب سایت ها را منع نمی کنیم اما توصیه می کنیم کار را از کشیدن یک طرح اولیه آغاز کنید و آن را گام به گام کامل کنید تا یک طرح اصیل خلق کنید.

  منبع: persiangfx.com

  ادامه دارد...